Jogosfera

JOGA, MOTYWACJA I KUCHNIA WEGETARIAŃSKA…
joga zdrowy styl życia

Uttanasana z rękami na ścianie… rozciąganie tyłów nóg i pleców.

Sposób na przykurcze w tyłach nóg, ból pleców i napięcie w barkach - uttanasana z rękami na ścianie.

Dzisiaj pozycja będąca idealnym rozwiązaniem na nagminne wśród osób dorosłych przykurcze w tyłach nóg i problemy ze sztywnością pleców i barków – uttanasana z rękami na ścianie.

Napięcie w tyłach nóg może być wynikiem siedzącego trybu życia, stresu,  jak również efektem ubocznym np biegania czy innych rodzajów treningu. Jednak niezależnie od źródła jego pochodzenia ma ono negatywny wpływ na stan kręgosłupa, a tylko optymalne rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni nóg jest warunkiem jego prawidłowego ustawienia i funkcjonowania.

Asaną pozwalającą na uelastycznienie tyłów nóg, a jednocześnie pleców i barków  jest uttanasana z rękami na ścianie. Jest ona skuteczna, a jednocześnie całkowicie bezpieczna nawet dla osób mających problemy z kręgosłupem takie jak dyskopatia itp.

 

Wskazówki:

1) Stań przodem do ściany, w takiej odległości żeby po położeniu na niej dłoni, nogi były prostopadłe do ziemi. Dłonie powinny być na wysokości bioder lub wyżej jeśli umożliwi Ci to głębszą pracę pleców.

2) Rozstaw stopy na szerokość bioder i ustaw je równolegle do siebie.

3) Wyprostuj nogi i podciągnij rzepki kolanowe.

4) Odepchnij się dłońmi od ściany i wydłużając kręgosłup, prostując nogi sięgnij tylnymi stronami nóg do tyłu i do góry.

5) Plecy powinny być wyprostowane i długie. Staraj się zassać kręgosłup do wewnątrz.

6) Odkręcając ramiona na zewnątrz odsuń barki od uszu.

7) Głowa i szyja cały czas rozluźnione

8) Jeśli masz bardzo sztywne plecy i barki ręce powinny być wyżej niż biodra i szerzej niż barki.

9) Oddychaj swobodnie i z każdym wydechem staraj się pogłębiać wyciągnięcie pleców i tyłów nóg.

Efekty:

– rozciągnięcie tyłów nóg

– wzmocnienie i wyciągnięcie mięśni pleców i barków

– uśmierzanie bólu pleców

 

 

 

Pamiętaj, że pokazane pozycje ćwiczysz na własną odpowiedzialność, bo nawet najdokładniejsze instrukcje w wirtualnym przekazie nie są w stanie zastąpić wskazówek nauczyciela dostosowanych konkretnie do potrzeb Twojego ciała. Jeśli odczuwasz w pozycji niepokojący ból to przerwij i przed kolejnymi próbami zasięgnij bezpośredniej porady doświadczonego nauczyciela jogi.

Zobacz podobne

41 Comment

  1. Czy ktoś mi wyjaśni jak to rozumiec:
    4) Odepchnij się dłońmi od ściany i wydłużając kręgosłup, prostując nogi sięgnij tylnymi stronami nóg do tyłu i do góry.

      1. ale dłonie mają cały czas przylegać do ściany? czy to ma być taki bujanie? bo odepchnięcie sugeruje oderwanie rąk od ściany.

  2. Jakoś nigdy nie miałam w sobie na tyle samozaparcia, żeby wziąć się za jogę. Wolę rower, bieganie, inne rodzaje aktywności – ale może kiedyś…kto wie? 🙂

  3. Przykurcz łydek i sztywność pleców to jest moja zmora i efekt codziennej pracy przed komputerem. Planuję w przerwie na kawę wykonać to ćwiczenie. Kiedyś je robiłam ale z jakiegoś powodu o nim zapomniałam 😉

  4. Bardzo sie cieszę, że trafiłam na Twój blog! Planowałam od dawna spróbować jogi tylko nigdi nie mogłam znaleźć fajnego miejsca z wszystkimi informacjami! Zostaję u Ciebie na dłużej! 🙂

  5. Jestem po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego i zakrzepicy żył głębokich w jednej nodze. Czy takie ćwiczenie będzie dla mnie bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *