Meble na ludowo – kilka inspiracji pomocnych w renowacji

Tradycyjne wzornictwo wraca do łask – zarówno, jeśli chodzi o biżuterię, modę, jak i… wnętrza. Ludowe wzory mogą okazać się niebanalną i cieszącą oko dekoracją starego kredensu, komody, skrzyni czy drewnianych krzeseł. Z pomocą mogą nam przyjść nie tylko farby czy wałki, ale także akcesoria meblowe – zawias lub gałka ceramiczna, którą zastąpimy uchwyt, z powodzeniem mogą podkreślić ludowy charakter naszych mebli. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne, jeśli chcemy przeprowadzić renowację mebli w tym stylu.

Bogactwo tradycyjnych wzorów

Decydując się na renowację mebli inspirowaną folkowymi motywami, mamy do dyspozycji szeroką gamę wzorów. Dużą popularnością cieszą się kolorowe wzory łowickie, kurpiowskie czy kaszubskie. Coraz częściej spotykamy także te w formie zalipiańskich kwiatów lub góralskich parzenic. Ciekawą odmianą, jednak wciąż oddającą duch ludowego wzornictwa, bywają również dekoracje stylizowane na haft krzyżykowy.

Chcąc zadbać o dekorację mebli w ludowym stylu, warto zastanowić się, jaki wzór będzie współgrał z dobraną przez nas kolorystyką. W tym przypadku dobrym pomysłem jest wykorzystanie jednolitego tła, na którym umieścimy wybrany motyw. Wzornictwo ludowe oferuje szeroki wybór kształtów, jakie możemy przenieść na drzwiczki, blaty lub oparcia naszych mebli – od barwnych kwiatów i roślinnych ornamentów po urocze koguciki, ptaszki czy serca.

W kilku prostych krokach

Wybrany do renowacji mebel powinniśmy oczyścić z pozostających na jego powierzchni warstw lakieru lub starej farby. Odpylony i osuszony możemy pomalować. Warto postawić na jednolite barwy, które doskonale sprawdzą się w roli tła dla pstrokatych wzorów ludowych. Dużą popularnością cieszą się odcienie beżu, bieli czy błękitu, choć równie zjawiskowy efekt może zagwarantować czerwień lub czerń.

Gdy pierwsza warstwa służąca nam za tło wyschnie, możemy przystąpić do naniesienia na mebel wybranego wzoru. Z pomocą może nam przyjść np. przygotowany wcześniej szablon, który umocujemy np. na drzwiczkach za pomocą taśmy. Pamiętajmy, aby zadbać o to, by przylegał on równomiernie – pozwoli to uniknąć malarskich niedociągnięć. W ten sposób, za pomocą wałka lub pędzla w prosty sposób przeniesiemy ludowy motyw na powierzchnię mebla.

Ludowe detale

Gdy nasz mebel zostanie odpowiednio pomalowany, a wybrany przez wzór stanie się jego prawdziwą ozdobą, czas na dobór odpowiednich elementów dekoracyjnych. Doskonale w tej roli sprawdzą się metalowe okucia lub zawiasy w fantazyjnych kształtach. W przypadku wielu mebli funkcjonalne uchwyty z powodzeniem mogą zastąpić gałki meblowe, które podkreślą ich ludowy design. Na rynku znajdziemy wiele produktów w tej grupie – warto wybierać je tak, aby współgrały z przyjętym przez nas wzorem. Bogato zdobiona gałka ceramiczna (zobacz: https://angra-art.pl/sklep/galka-ceramiczna-24316p0402a-19/) uświetni meble o nielicznych ludowych ornamentach, a drewniana, wykonana w jednolitych kolorach i prostych kształtach – pomoże zachować zrównoważony efekt, gdy nasz wybór padnie na rozbudowane barwne dekoracje.

Author: jogosfera.com.pl