Jagody właściwości.

Dlaczego warto jeść jagody?

Owoce jagód już od tysięcy lat były uznawane nie tylko za przysmak, ale także za lekarstwo. Z powodzeniem były stosowane na bóle brzucha. Odżywiały chorych i wzmacniały ich. Mają właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Są malutkie, ale ze względu na swoją moc zdrowotną wielkie.

Co kryją w sobie?

Mają sporo garbników, antyoksydantów, kwasów i cukrów. Zawierają witaminę C, te z grupy B, A, PP oraz karoteonidy i sporo soli mineralnych. Są bogatym źródłem błonnika i fitoestrogenów. Do pierwiastków mineralnych jagód należą: selen, miedź, cynk i mangan. Są również bardzo wartościowe pod względem odżywczym.

Jagody właściwości.

Od dawna były lekarstwem na biegunki . Leczą je nie tylko owoce, ale też napary z liści. To dzięki garbnikom zawartym w owocach. One także niwelują szkodliwe produkty przemiany materii, które blokują sprawną pracę jelit. Chronią przed pylicą, dlatego od zawsze jagodowy napój był polecany górnikom i pracownikom cementowni.
Regulują poziom cholesterolu zmniejszając ten niepotrzebny i pobudzając do produkcji ten pożądany. Składniki jagód pobudzają powstawanie naczyń włosowatych i dlatego nie przepuszczają do krwi złego cholesterolu.
Regulują poziom cukru we krwi . Uśmierzają ból, pomagają w grypach i przeziębieniach. Łagodzą kaszel i działają przeciwwirusowo. Wspomagają układ oddechowy.
Chronią układ moczowy . Ponieważ mają przeciwzapalne działanie, niwelują zakażenia bakteryjne i wirusowe pęcherza moczowego. Przeciwdziałają zapaleniom dróg moczowych.
Wspomagają w chorobach nowotworowych. Jako bogate źródło przeciwutleniaczy, niszczą wolne rodniki i zapobiegają namnażaniu się komórek nowotworowych. Uelastyczniają naczynia krwionośne i korzystnie wpływają na naczynia włosowate oczu, a także ich regenerację.

Warto mieć je w swojej apteczce. Pomocne w zatruciach i chorobach lokomocyjnych są naturalnym lekarstwem. Można je suszyć, przetwarzać, mrozić i jeść na surowo.

 

Author: jogosfera.com.pl