Pozycja psa z głową w dół. Pozycja dla kończyn – adho mukha virasana.

Jedną z najbardziej popularnych ułożeń ciała w dalekowschodniej sztuce medytacji zwanej jogą, jest pozycja psa. Chodzi w niej o przyjęcie pozycji na czworakach z uniesioną najwyżej spośród całego ciała pupą. Istnieją dwa warianty, zależne od położenia naszej głowy.

adho mukha virasana

Możemy ją trzymać w górze, albo trzymać skierowaną w dół. Pozycja ta nazywa się adho mukha virasana. Jej celem jest wpływanie na poprawę postawy ciała, rozciągnięcie i wzmocnienie kończyn górnych i dolnych. Poprzez tę postawę stajemy się bardziej świadomi swojego ciała, podczas rozciągania warto w odpowiednich momentach robić wdechy i wydechy. To bardzo ważne w praktykowaniu jogi. Pozycja psa z głową w dół wpływa pozytywnie na trawienie poprzez takie ułożenie ciała.

pozycja psa z głową w dół

Ponadto pozycja ta może wpływać pozytywnie na kości i przez to zapobiegać osteoporozie. Jedną ze zbawiennych właściowości jogi jest eliminowanie bólu. Pozycja psa z głową w dół jest w stanie przeciwdziałać i zwalczać ból podczas menstruacji i pomaga kobietom przertrwać te dni. Joga polecana jest dla zachowania zdrowia dla każdego. Właściwie przyjmowane pozycje nie zrobią nam krzywdy, a mogą pomóc w wielu dolegliwościach.

 

Author: jogosfera.com.pl