Czy kangal – pies z Turcji odnajdzie się w domu?

Miłośnicy zwierząt podkreślają, że trzymanie psów ras dużych w mieszkaniach to męczenie zwierząt. Jednak są dogi niemieckie, których aktywni właściciele na długich spacerach zapewniają im maksimum ruchu, więc da się połączyć chęć posiadania dużego zwierzaka z małym metrażem, choć wymaga to poświęcenia od opiekuna. Kangal to pies pasterski, więc będzie potrzebował codziennej, sporej dawki aktywności, aby jego potrzeby zostały zaspokojone.

Pies pasterski – jaki ma charakter?

Kangal jest psem, który pochodzi z Turcji. Zwierzęta tej rasy całe dnie spędzają na dworze pilnując stad owiec. W związku z tym są dość władcze, ale za to mogą poszczycić się inteligencją oraz tym, że łatwo można je wyszkolić, ale trzeba zacząć już w momencie, kiedy kupujemy szczeniaka i od pierwszych chwil jest w nowym domu. Zaniedbanie szkolenia może doprowadzić do tego, że pies stanie się agresywny zarówno w stosunku do właściciela, jak i innych zwierząt. Żaden opiekun nie powinien dopuścić do takiej sytuacji, albowiem jest to duży pies, który może dotkliwie pogryźć.

Czy kangal nadaje się do domu z dziećmi?

Okazuje się, że mimo potężnej sylwetki oraz wyglądu, który może budzić grozę psy te są świetnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. W Turcji skąd pochodzi omawiana rasa na ulicach i wioskach można spotkać całe grupy dzieci w otoczeniu kangali, które absolutnie żadnemu maluchowi nie robią krzywdy. Wszystko zależy od wychowania zwierzaka oraz uświadomienia młodemu człowiekowi, że pies nie jest zabawką i nie można ciągnąć go za ogon czy uszy, ponieważ będzie to budzić w nim frustrację, która może ujawnić się poprzez zaatakowanie dziecka nawet przez najbardziej łagodnego pupila.

 

Author: jogosfera.com.pl