Co powinniśmy wiedzieć o wysłodkach niemelasowanych?

Takie niemelasowane wysłodki z polskich buraków cukrowych. Cechują się niską zawartością białka oraz skrobi. To z kolei pozwala na odpowiednie zminimalizowanie ryzyku tak zwanego ochwatu. Wysłodki buraczane niemelasowane są także świetnym źródłem energii, która jest wolnousuwalna oraz ma odpowiednią wartość energetyczną, która jest zbliżona do egernetycznej wartości owsa. Z tych względów wiele osób chętnie wybiera i kupuje wysłodki niemelasowane. Są one także dobrym źródłem wartościowego oraz lekkostrawnego włókna pokarmowego w diecie koni, którą należy zastosować. Niemelasowane wysłodki buraczane wykorzystuje się również jako uzupełnienie porcji siana oraz mogą pełnić funkcję zamiennika owsa w końskiej dieci.

Czym są wysłodki buraczane niemelasowne?

Są one produktem ubocznym procesu, który polega na pozyskiwaniu cukru z buraków cukrowych. Dzięki temu możemy mówić o niskiej zawartości cukru. Nawet mniej niż dziesięć procent w suchej masie. Takie wysłodki mogą być trawione praktycznie na całej długości diety. Dzięki temu nie stanowią one obciążenie końskiego przewodu pokarmowego oraz są całkowicie bezpieczne, jeśli chodzi o skarmianie praktycznie wszystkich typów koni. Warto także wiedzieć, że dodatek wysłodków, który jest stosowany w codziennej diecie zapewnia odpowiednią porcję włókna oraz skutecznie spiera zdrowie przewodu pokarmowego.

Wysłodki buraczane niemelasowane stosuje się w karmieniu starszych koni, które mają poważne problemy z uzębieniem oraz karmi się nimi konie, wobec których jest wymagana niskobiałkowa dieta.

Jak powinniśmy najlepiej wykorzystać buraczane wysłodki niemelasowane?

Mogą one być stosowane jako dodatek do paszy lub owca, albo też jako osobny posiłek. Te wysłodki buraczane są w praktyce cennym oraz niezbędnym źródłem włókna, które idealnie sprawdza się w żywieniu koni, kiedy mowa o ograniczonym dostępie do pastwiska oraz siana, a także wtedy, kiedy siano jest gorszej jakości. Wysłodki należy stopniowo wprowadzać do diety. Zanim podamy zwierzęciu wysłodek, musimy wcześniej zalać go wodą, gdyż nie może on być podawany na sucho. O tym fakcie musimy pamiętać i nie wolno nam tego aspektu pod żadnym pozorem lekceważyć.

Jakie wysłodki buraczane są dostępne na rynku?

Na pewno musimy wymienić wysłodki buraczane z dodatkiem melasy oraz takie, które nie posiadają melasy. Melasę dodaje się po to, żeby poprawić smakowitość oraz zmniejszyć znacząco ilość kurzu. Takie melasowane wysłodki buraczane zawierają wysoki indeks glikemiczny. Jest on na poziomie zbliżonym do owsa. Jak pokazują badania, wysłodki dobrze przyczyniają się do znacznego wzrostu stężenia glikozy. Jednak musimy wiedzieć, że spore ilości cukrów prostych, które pochodzą z melasy, nie zawsze są zdrowe dla konia. O tym wszystkim musimy wiedzieć, gdyż karmienie koni niemelasowanymi wysłodkami buraczanymi jest często praktykowane. Zatem musimy znać plusy oraz minusy ich stosowania. Zdrowie koni jest ważne, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, w jakich proporcjach karmić zwierzęta wysłodkami buraczanymi.

Author: jogosfera.com.pl