Jak uniknąć kontuzji na siłowni? Zacznij od odpowiednich butów

Każda aktywna osoba chce, żeby jej trening był efektywny. Jako kobiety pracujące i matki, podążając za idealną figurą czy niedoścignioną kondycją, trenujemy coraz więcej i mocniej. By znaleźć czas na wszystko, trening robimy w biegu i pędzimy dalej, by dopiąć kobiecą check list obowiązków. Nie zauważamy, że tuż za rogiem czyha „Pani Kontuzja”.

Niestety kontuzje się zdarzają. Dotyczy to tak samo zawodowych sportowców jak i amatorów. Należy zrobić wszystko, by ich uniknąć!

Dlaczego kontuzje się zdarzają?

Główną przyczyną kontuzji jest pośpiech. Spieszymy się ćwicząc, wybierając strój i buty treningowe, podnosząc ciężar czy biegnąc na bieżni. Dlaczego kontuzje się przydarzają? Odpowiedź jest prosta – pośpiech zabiera skupienie i dokładność.

Przyczyny kontuzji się często błahe i proste do wyeliminowania.

  • Niedokładne wykonywanie ćwiczeń
  • Nieodpowiednio skomponowany trening
  • Przeciążenie organizmu
  • Niedopasowanie butów treningowych

Do najczęstszych kontuzji na siłowni zaliczamy stłuczenia, nadciągnięcia i naderwania mięci, skręcenia stawów, bole stawowe czy przeciążenia kręgosłupa.

Dlaczego drobne kontuzje stają się groźne?

Bezpieczeństwo to najważniejsza rzecz, o którą powinnaś zadbać w trakcie treningu. Troska o ciało zaowocuje lepszymi efektami podejmowanej aktywności. Doznając kontuzji narażasz swoje ciało nie tylko na ból, ale też w przerwę w treningach, po której będziesz musiała zaczynać pracę od początku.

Zła technika wykonywania ćwiczeń, zbyt duży ciężar, niewłaściwy wzorzec ruchowy, czy źle dopasowane buty sportowe to jedynie część rzeczy, przez które możesz nabawić się drobnych urazów. Każdy z małych urazów, który przydarza się cyklicznie lub nawraca co jakiś czas może powodować przewlekły ból lub nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostnym, mięśniowym lub stawach.

Najprostszym sposobem jakim, poza dokładnością, możesz wpłynąć na bezpieczeństwo treningu jest dobór odpowiednich butów sportowych!

Odpowiednie buty sportowe damskie – sposób na bezpieczny trening!

Wiele kobiet, kupując buty sportowe damskie zwraca uwagę jedynie na ich wygląd. A tymczasem, odpowiednie buty sportowe to najprostszy sposób na ustrzeżenie się urazów i kontuzji spowodowanych poślizgnięciem, złą postawą czy złą amortyzacją.

Buty powinny być przede wszystkim dopasowane do treningu.

Co to znaczy? Jeśli lubisz trening cardio, bieg na bieżni czy skoki na skakance wybierz buty damskie sportowe, które będą dobrze trzymały stopę i będą posiadały odpowiedni system amortyzacji. Przy treningu siłowym wykonywanym z dodatkowym obciążeniem świetnie sprawdzą się byty z masywną podeszwą, mocno stabilizujące stopę w podłodze – tzw. liftery. Jeśli zaś lubisz łączyć oba te treningi pomyśl nad zakupem butów damskich sportowych w typie crossfit. Łączą one cechy obu poprzednich i śmiało możesz w nich ćwiczyć przeskoki przez skrzynie jak i robić przysiady ze sztangą!

Buty sportowe powinny być dopasowane do Twojej stopy!

Oznacza to, że nie każdy but będzie odpowiedni do kształtu stopy. Zanim kupisz buty dobierz odpowiednio rozmiar, przyda się tu określenie typu stopy ze względu na ułożenie palców:

Stopa grecka – Drugi palec jest dłuższy od dużego palucha.

Stopa egipska – Każdy palec poczynając od palucha jest krótszy od poprzedniego

Stopa rzymska – Trzy palce, poczynając od palucha są tej samej długości, dwa kolejne znacznie krótsze.

Analizując budowę podeszwy stopy wyróżniamy:

  • Pronacja
  • Supinacja
  • Neutral

Najłatwiej sprawdzić to testem mokrej stopy! Odpowiednie określenie typy stopy pozwoli na właściwy dobór damskich butów sportowych.

Wybierz odpowiednio, zapewnij komfort swoim stopom i ćwicz swobodnie, a kontuzja będzie jedynie złym snem!

Author: jogosfera.com.pl