Kruche ciasto bez jajek. Na słodko czy na wytrawnie? Rodzaje tarty

Moda na tarty przyszła do Polski stosunkowo niedawno, jednak szybko zadomowiła się u nas na dobre. Zaczęliśmy gustować w ciastach na słodko z różnymi owocami i na słono (z warzywami, serami, mięsem lub rybami). Pojawiły się również własne przepisy, powstające dla zaspokajania aktualnych potrzeb (np. tarta bez jajek).

tarta bez jajek

Skąd pochodzi tarta? To wypiek bardzo popularny we Francji, gdzie powstaje w różnych wariantach: klasycznej tarty na słodko, wytrawnych quiche’y lub Tropézienne (podstawą jest ciasto typu brioche), Tarty Tatin (jej nadzienie stanowią jabłka) lub Bourdaloue, nadziewanej gruszkami, a z wierzchu obsypanej obficie migdałami.

kruche ciasto bez jajek

Popularność dania sprawiła, że zaczęto tworzyć modyfikacje przepisu na ciasto kruche bez jajek, które będzie odpowiednie dla alergików oraz osób trzymających się diety wegańskiej. Jak przygotować kruche ciasto bez jajek? Wykonuje się je niemal identycznie, jak klasyczne, pomijając tylko żółtka. Tak powstałe ciasto niczym nie ustępuje temu podstawowemu, a też ciasto na tartę bez jajek będzie odpowiednie zarówno do dań słodkich z owocami, jak i wytrawnych na przykład z dodatkiem fety i szpinaku.

 

Author: jogosfera.com.pl